A venit, în sfârșit, vacanța de vară.
Prin urmare, am deja câteva mici bucurii:
♥ Mă bucur de vacanță.
Oficial vacanța noastră nu e așa cum se tot spune.
Adevărul e că nici copiii nu au atâta vacanță cât își închipuie ceilalți că au.
Din păcate...
Și vacanța lor a tot fost redusă.
Ca tot omul muncitor, am un număr (destul de generos, e drept) de zile de concediu.
Oficial, cam de la 1 iulie avem voie să le luăm.
Neoficial, fiecare face cum poate.
Teoretic și eu am intrat în concediu, dar am fost două zile să corectez la evaluarea națională, deși sunt în concediu. Cred că doar așa putem fi plătiți, dar nu măplâng, oricum m-am setat sufletește că abia de la 1 iulie intru cu totul în vacanță.
♥ Sânzâienile
Îmi place mult sărbătoarea aceasta, Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, pe numele ei.
De mică mi-au plăcut Sânzâinile. Sărbătoarea și florile.
Ziua iei.
Anul acesta am corectat la Evaluare, așa că nu am simțit-o la meritata ei valoare, dar tot m-am bucurat de ea.
♥ Dulceața de nuci verzi
Am făcut vara aceasta până acum de două ori, de fiecare dată câte două porții concomitent, să fie.
Cu prima serie m-am jucat mai mult. Nu știam că voi mai face și am ales borcănele cât mai sifisticate, cu forme cât mai diferite. La a doua serie am folosit borcane obișnuite. Deja am trecut la partea mai practică a problemei.
♥ Sunt mai bine din punctul de vedere al sănătății
De la Paște începând, m-am tot luptat cu o răceală, cu o tuse care nu m-a lăsat total nici acum.
S-a dovedit apoi a fi o bronhopneumonie urâțică.
Nu am avut timp de odihnă, așa că toată primăvara am respirat greu și am gâfâit.
Acum am avut timp de investigații amănunțite și chiar de un somn mai prelungit.
Am făcut inclusiv un CT și o spirometrie.
S-a dovedit a fi și un pui de astm, dezvoltat din cauza duratei pneumoniei.
Partea bună e că mă tratez și deja mă simt mai bine.
Mai am câteva puncte bifate deja în prima săptămână de vacanță, cum ar:
♥ o seară minunată petrecută cu prietenii la cireșe,
♥ o seară pe terasă cu alți prieteni,
♥ o carte citită,
♥ un serial început,
♥ multe discuții de suflet cu mezina.
dar despre ele altădată...
Zile faine și vouă indiferent dacă aveți vacanță, concediu sau zile (mai) libere!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu