A venit, în sfârșit, vacanța de vară.
Prin urmare, am deja câteva mici bucurii:
♥ Mă bucur de vacanță.
şi familia ei pământeană
A venit, în sfârșit, vacanța de vară.
Prin urmare, am deja câteva mici bucurii:
♥ Mă bucur de vacanță.
Știți bancul:
Vara (sau toamna, după preferințe) femeile gospodine fac dulceață, celelalte gem...
De data asta am făcut dulceață :)
Dacă tot e vară și iunie și-a intrat deplin în drepturi, am făcut până acum de două ori, de fiecare dată câte două porții concomitent. Este unul dintre cele mai apreciate feluri de dulceață în familia noastră. E in topul preferințelor, lângă dulceața de cireșe amare. Mă rog, unii ar pune-o chiar un pic deasupra, dar aici nu discutăm gusturile.
Sincer, ultima tranșă e încă pe foc.Lectură de vară - lectură ușoară
Pentru mine vara e și un anotimp al lecturii. Întotdeauna când mă gândesc la vară, la vacanțe, mă gândesc inevitabil și la cărți.
La cărțile pe care le înghesui întotdeauna în bagaje, chiar dacă locul e mic și mai mereu sacrific alte lucruri, dar nu și cărțile. Niciodată cărțile.
La cărțile citite la umbră sau pe plajă sau ...
Mă gândesc la cărțile pe care le amân un an de zile cu gândul că le va veni rândul la vară... Desigur, vara ar trebui să dureze vreo 5 ani la câte cărți îmi tot rezerv, dar asta e o altă poveste...
La cărțile care au subiecte ușoare, neproblematice, întâmplări petrecute în zile însorite, de preferință la malul mării, cu nisipul cald și cu atmosfera și mai încinsă... sau în orice altă zi de vară. Sau de mai multe veri, că unele cărți se întind pe toate verile unei vieți...
Una dintre cărțile recente pe care le-am terminat e Clătite cu căpșuni și dragoste.
Da, e o carte.
Dacă vă așteptați cumva la o rețetă, s-ar putea să fiți dezamagiți. Pe moment :)Pentru că dacă veți citi cartea scrisă de Laurie Gilmore nu veți fi, în carte sunt și destule rețete și nu doar de clătite. Nu de alta, dar sunt peste 300 de pagini, așa că este loc.
Rețetele sunt strecurate discret pe tot parcursul acțiunii care se petrece într-un orășel de coastă, Dream Harbor, în care personajul principal, Archer, un bucătar de renume, cu stea Michelin și tot tacâmul, vine pentru a-și cunoaște fiica, Olive (evident un nume care te duce cu gândul la vară și la meleaguri însorite). Băiatul acesta nu doar că vine în oraș, dar și rămâne, se familiarizează cu locul, cu oamenii, conduce un restaurant specializat în clătite, înfruntă ostilitatea multor gurmanzi fideli vechilor rețete și își face ușor-ușor o viață cu Iris (alt nume văratic).
Finalul mi-a confirmat un lucru pe care l-am constatat demult despre mâncare: unele rețete pe care le credem sfinte, de neegalat, nu au nimic special în ele, niciun ingredient minune, uneori nu au de-a face nici cu creativitatea și competența bucătarului, ci țin mult de locul și momentul în care le mănânci și, mai ales, de oamenii cu care le împarți.
Nu e o carte fenomen, ci o carte ușoară, fără drame mari, care vorbește depre familie, copii, asumare, prietenie, viața în comunități mici, pasiunea pentru ceea ce faci.
Spor la citit!
Iunie a început bine
La Cluj plouă ...
și plouă cu atâta determinare, încât ai zice că norii și-au propus să ne ude si sufletele, să rodească si ele, ca lanurile de grâne...
Dar viața nu se teme de prognoză și nici nu isi amana mersul ca asa vor meteorologii. Noi ne-am făcut ieri toate activitățile propuse, chiar dacă a plouat si pentru o clipă ne-am gândit că ploaia îi va ține în casă pe copii. Din fericire, nu a fost asa. Bucuria nu poate fi oprită de o simplă ploaie de vară...
Ce îmi place mie atunci când lucrez cu copiii e faptul că ei au puterea de a vedea nori și când e soare si găsesc curcubee și în zilele
ploioase.
Astăzi a plouat, dar a si iesit soarele, la propriu si la figurat, pe strada noastră.
Iunie e luna în care te gândeti automat la copii, la cirese, la maci, la sânzâiene, la vacanță...
O vară minunată să avem!
Ultima zi de mai, cea din urmă zi a primăverii coincide anul acesta cu ultima zi a săptămânii. Cumva, mi se pare o încheiere frumoasă.
E duminică si nu orice duminică, e Duminica Mare, Pogorârea Duhului Sfânt.
În multe localități din țară se sărbătoreste în mod special, se merge la cimitir si se onorează toți cei plecați din neam, cam la fel cum se sărbătorete de Înalțare, în alte părți.De câțiva ani e liber național de Rusalii, inclusiv ziua de luni, de Sfânta Treime, ceea ce e bine. Asa mai au timp oamenii un răgaz si pentru suflet, iar pauza asta pusă aproape în mijlocul anului nu are cum să nu prindă bine pentru toată lumea.
În marile orase se fac procesiuni la care participă o bună parte din comunitate.
Astăzi se sfințete grâul, pentru bunul lui seceris se fac rugăciuni speciale. Desi multă lume primeste la biserică spice de grâu, în unele sate oamenii îsi împobobesc casele si gardurile cu brazde de pământ în care înfig crenguțe de tei, de salvie sau nuc, pentru că forma frunzelor acestor plante redă cel mai bine forma limbilor de foc ce s-au coborât cândva asupra aposstolilor. În zona bunicilor mei se foloseste teiul deoarece, alături de salcâm, e foarte întâlnit în zonă. În plus, e si foarte parfumat si numai bun de pus la icoane.
Sărbători cu bucurie să aveți, indiferent când, cum si unde sărbătoriți!
♥Pentru astăzi ... 22 mai, o frumoasă zi înnorată de vineri. Ieri a fost Înălațarea Domnului (la ortodocși), Sf. Constantin si Elena si Ziua Eroilor.
♥Mai spre seară... merg la cumpărături. Mâine am o nuntă. Nu am lăsat chiar pe ultima clipă, dar așa s-a nimerit. În caz de urgență, mai am rochia cu care am mers acu două săptămâni la o altă nuntă si încă una înflorată, care însă e prea lungă pentru a fi preferata mea în acest moment.
Viața începe vineri sau sâmbătă sau marți (fără cele trei ceasuri rele, se-nțelege) sau în orice zi vreți voi.
Ieri, într-o minunată zi de luni, am ținut în mâini Viața începe vineri. Asta deoarece am avut o intâlnire relaxantă la clubul de carte, Acasă la Oameni buni, un loc extrem de primitor făcut special pentru pacienții oncologici care vin să se trateze în Cluj.
O, Doamne bun, nici nu-mi vine să cred că aproape e mai.
Aprilie a fost o lună bunișoară cu noi, dar a trecut ca un vis
Totuși a rămas în memorie pentru câteva lucruri:
La voi cum e? Îl asteptați pe mai sau ați mai vrea să dureze aprilie?
![]() |
| Toma Necredinciosul de Caravaggio |
"De două mii de ani ne purtăm prin lume cu Toma de mână şi nu ştim prea bine de ce i se spune Geamănul şi prea târziu ne dăm seama că-i suntem deopotrivă. Frate de necredinţă şi îndoială, de înfrigurare şi aşteptare, de cutremur şi îngenunchere, el rămâne obsesia nostră perpetuă şi întruparea neputinţei noatre de a accepta Bucuria dintr-odată şi fără echivoc".
(Î.P.S. Bartolomeu Valeriu Anania)